Мета: Ознайомленняучнів з дорожніми знаками
та їхнімигрупами, місцемвстановлення.
Розвиватиувагу, спостережливість, умінняорієнтуватися на вулицяхміста за допомогоюдорожніхзнаків, мову, логічнемислення, пам'ять.
Виховувати о6ережність, культуру поведінки на вулицяхміста та на околицях.
Обладнання: ілюстраціїдорожніхзнаків, модель світлофора.
Розвиватиувагу, спостережливість, умінняорієнтуватися на вулицяхміста за допомогоюдорожніхзнаків, мову, логічнемислення, пам'ять.
Виховувати о6ережність, культуру поведінки на вулицяхміста та на околицях.
Обладнання: ілюстраціїдорожніхзнаків, модель світлофора.
3-Б. Класний керівник Собецька В.Є.
Хід заняття:
І. Організаційний момент
– Добрий день, дiти! Сідайтерівненько i cлyxaйтe мене уважно!
II. Оголошення теми і мети заняття
– Всімвідомо, щонайдорожчий скарб людини – цеіївласнежиття i здоров'я. Необережність на вулиці часто призводить до втрати не тiлькиздоров'я, а й навітьжиття. Тому вciмпотрібнодотримуватисяпевних правил дорожньогоруху.
– А зараз уважнопослухайтевірш «Азбука міста» і спробуйтездогадатисяякою ж буде тема нашогосьогоднішньогозаняття.
Азбука міста
Місто, в якому ми з тобою живем,
Можна по праву зрівняти з букварем.
Азбука вулиць, розкрившись для нас
Місто уроки даєповсякчас.
Ось вона, азбука – треба всю знать, –
Вздовж тротуару, глянь, знаки стоять.
Азбуку містазавчи до ладу,
Щоб не потрапитираптом в біду!
– Отже, діти, як виздогадалися, сьогодні ми будемоговорити про дорожні знаки i про правила дорожньогоруху.
ІІІ. Основначастина
1.Розповідь про дорожні знаки, світлофор.
– Коли на вулицяхміста почали їздитиавтобуси, автомобілі, трамваї, тролейбуси, вулицямпотрібнобулодатимову. На ційдорожніймові з водіями та пішоходами "розмовляють" вулиціусіхкраїнсвіту.
Коли людинавчитьсячитати, їйпоказуютьбукви. З букв будуються слова, ізслів– речення. У дорожніймовітакож є букви – знаки. Але їх не потрібноскладати в слова. Один знак означаєцілу фразу – дорожній сигнал. Цiсигналибуваютьрізні. Одніпопереджаютьводія про не6езпеку. Інші – забороняютьрух. Є знаки за допомогоюякихможнадізнатися, де можнаотриматиякусьпослугу та інші.
–Дорожніхзнаків є дужебагато і кожен з них маєсвоєзначення. Дорожні знаки є добримидрузями для водіїв і пішоходів. Вони допомагають нам орієнтуватися на дорозі, правильно переходити дорогу тощо.
– Перейти з однієївулиці на іншу не просто. У цьомувипадкуможутьдопомагти три сигналисвітлофора.
Світлофор три ока має.
Ось червоне треба знати,
Йти не можна, слідчекати.
Жовтесвітить … не хвилюйся
Роздивися, приготуйся.
А зелене – вирушай, та дивись, не поспішай.
Не біжи, спокійнойди, будь уважним, як завжди.
– Які три сигналимаєсвітлофор? (Червоний, жовтий, зелений).
– Який сигнал світлофоразабороняєрухпішоходів? (Червоний)
– Чиможнапочинатипереходитивулицю на жовтий сигнал світлофора? Чому? (Ні. Тому щопотрібноприготуватися до переходу).
– На який сигнал світлофорапотрібнопереходити дорогу? (Зелений).
– А як потрібно правильно переходити дорогу, якщонемаєнісвітлофора, ні пішохідного переходу? (Зупинитися на краю тротуару, подивитисяліворуч, якщо є машиниліворуч, то залишатися на місці, якщо машин ліворучнемає, йти до серединивулиці, подивитисяправоруч, якщо є машиниправоруч, то залишаємося на місці, якщо машин немає то переходимо на протилежну сторону вулиці).
2. Гра «Дорожні знаки»
– Дiти, послухайтеневеличківіршики про дорожні знаки, відгадайтеякийце знак i пoкaжiтьйого.
1). Подивись, ось перед нами –
Знак трикутний з дітлахами,
Знакцей, брате, застережний,
Треба бути обережним! (Дiти)
2).Переходити нам слід,
Тільки там, де перехід.
А доріжкупішохідну,
Наче зебру, добре видно.
(Пішохіднийперехід)
3). І автобус на зупинку
На одну прибувхвилинку.
Є закон, а не порада –
Вінстоїть, і типостій.
Аніспереду, ніззаду,
Обійтийого не смій!
(Місцезупинки автобуса)
4). Он заправка. І машина
Вип’є з три відра бензину.
Поможи ж ти бак налити,
Якщохоче вона пити.
(Автозаправка)
5). Ось великеперехрестя,
Ген за ним до школивхід.
Ось подивись, тут для пішоходів
Є підземнийперехід.
(Підземнийпішохіднийперехід)
3. Вікторина
– Діти, дайте відповіді на моїзапитання.
1. Людина, яка їде у транспорті? (Пасажир)
2. Людина, яка іде по тротуару? (Пішохід)
3. У заміськійзоні, де немає тротуару, як потрібнорухатисяпішоходу? (Назустріч транспорту)
4. Пристрій для регулюванняруху транспорту i пішоходів. (Світлофор)
5. Де можнапереходити дорогу? (Де є зебра, світлофор, пішохіднийперехід).
IV. Підсумок
– За допомогоючогоздійснюєтьсярегулюваннядорожньогоруху? (За допомогою правил дорожньогоруху і дорожніхзнаків).
– Яку роль відіграютьдорожні знаки в життілюдини? (Дорожні знаки є добримидрузями для водіїв і пішоходів. Вони допомагають нам орієнтуватися на дорозі, правильно переходити дорогу тощо.
– Навіщо нам потрібновивчати правила дорожньогоруху? Щоб зберегти здоров*я і життя)
1-А. Класний керівник Соколова І.М.
Тема: Мікрорайон
школи. Вибір безпечного маршруту від дому до школи
Мета: ознайомити учнів
з правилами безпечної поведінки в мікрорайоні школи; вчити учнів обирати безпечний
маршруту від дому до школи; розвивати спостережливість, самостійність; виховувати
культуру поведінки дітей на вулиці.
Обладнання: м’ячик, сюжетні малюнки: Кот Леопольд і миші, світлофор.
Хід заняття
I. Організаційний момент
Нумо,
діти, підведіться,
Одне
одному всміхніться!
Пролунав
уже дзвінок —
Всіх
покликав на урок.
II. Повідомлення теми
Сьогодні
ви ознайомитеся з правилами безпечної поведінки в мікрорайоні школи, будете
вчитися обирати безпечний маршрут від дому до школи.
III. Вивчення нового
1.Робота за
підручником (с.81)
Небезпека може підстерігати і в мікрорайоні школи, коли
йдеш зі школи додому. (с.81 підручника)
2.Робота за карткою №
1
Поза школою теж не забувай про обережність. Часом школярі
граються ручками, кидають одне в одного книжки, портфелі. Це – небезпечно!
Розгляньте малюнки (картка № 1). Що роблять діти? Поміркуйте, чим
небезпечна така поведінка дітей. Складіть речення.
3.Вивчення правил
безпеки
Запам’ятайте
правила безпечної поведінки в мікрорайоні школи, які для вас приготував Кот Леопольд який завітав на наш урок зі своїми
помічниками. (наочність кота та мишенят)
•
не грайся на сходах, біля вікон, люків.
•
не штовхайся.
•
не грайся палицями, рогатками, гострими і важкими предметами.
•
Обминай смітники — там бруд, сморід, багато мікробів.
•
Коли йдеш зі школи додому, виходь через ворота. через огорожу (забір) не лазь.
•
Грай у м’яч тільки в місцях для гри, не грайся біля
вікон.
4.Фізкультхвилинка
Руки на пояс поставили всі!
Будемо стрибати, мов горобці.
Скік вперед і скік назад,
Руки вниз всі опустили
І на місці походили.
5.Гра «Правила
поведінки»
Кот Леапольд пропонує пограти у гру «Правила поведінки».
Ви тільки що прослухали правила, які для вас готували помічники – миші. А зараз
ми з Леапольдом перевіримо, як ви запам’ятали їх. Кому я кидаю м’ячик, той
швидко називає правило яке він запам’ятав.
6.Робота над
загадкою
Підморгне
зеленим оком — ми йдемо,
Підморгне
червоним оком — стоїмо. (Світлофор наочність)
7.Розповідь вчителя
Пішоходи,
пішоходи
на
бульварі, на майдані,
Тротуаром
і по сходах
Поспішають
на змагання,
До
роботи, у гурток,
і,
звичайно ж, на урок!
Ви
щодня ходите до школи певним маршрутом. цей маршрут необхідно знати напам’ять. Пильно
звернути увагу
на:
•
дорожні знаки, які є на цьому маршруті;
•
на дорожню розмітку;
.
Потрібно
знати, по яких вулицях проходить ваша дорога до
школи;
яка дорога найкоротша; яка — найбезпечніша; які є пішохідні
переходи: наземні, підземні.
Головне
— вибрати найбільш безпечний маршрут та
завжди
ходити цим маршрутом.
IV. Узагальнення й
систематизація отриманих знань
1.Бесіда
Розкажіть,
як перейти дорогу, якщо немає світлофора. Ко-
ристуйся
словами, які підготували для вас мишенята:
(наочність)
наліво,
направо,
зупинитися,
кроком.
(Подивись
ліворуч. Якщо машин немає — йди кроком, не біжи.
На
середині дороги зупинись. Подивись праворуч. Якщо машин не-
має
— йди.)
Доповніть моє речення
Переходь
дорогу лише:
•
у дозволених місцях;
•
на зелене світло світлофора;
•
коли транспорт зупинився або знаходиться дуже далеко.
Під
час переходу спочатку подивись ліворуч, посередині до-
роги
— праворуч.
Не
грайся на дорозі!
2.Фізкультхвилинка
3.Гра «Добре чи
погано?»
Кот Леапольд підготував ще
одну гру. (картка
№ 2) Візьміть картку № 2.
Розгляньте малюнки. Дайте оцінку дітям. Зафарбуй «добре» зеленим кольором, а
«погано» червоним.
Назви номери малюнків, які ти позначив червоним кольором.
А всі інші перевіряють.
Назви, номери малюнків, на яких вірно вчинила дитина.
Молодці. Вірно впорались із завданнями Кота Леопольда.
А чи зможете ви так швидко впоратися із моїми завданнями?
Зараз перевіримо.
4.Робота з карткою №
3, 4, 5
Розгляньте
малюнки. (Картка
3) Назвіть
місця, де можна перейти
дорогу.
Якими
з них ви користуєтеся?
Розфарбуйте
знаки. (Картка
4) Що вони означають?
Допоможіть
мишеняткові перейти перехрестя. Зафарбуйте
його
шлях зеленим олівцем. (Картка 5)
Чому ви вибрали такий шлях?
V.Підсумок
На яке світло можна переходити дорогу?
За яких умов ще можна переходити дорогу?
На якій вулиці розташована школа?
На якій вулиці розташована ваш дім?
Які небезпечні місця трапляються на вашому маршруті до школи?
2-Б. Класний керівник Тарасенко М.В.
Конспект виховного заходу на тему:
“ Будь обережним на дорозі.”
Підготувала:
класний керівник 2-Б класу
Тарасенко М.В.
Мета:
навчальна – закріпити і
актуалізувати знання учнів з правил дорожнього руху; поглибити знання учнів про
правила дорожнього руху; повторити основні правила пішоходів, велосипедистів,
мотоциклістів, пасажирів, водіїв; спонукати учнів до роздумів над проблемою
порушення правил дорожнього руху та наслідків, до яких це порушення призводить;
розвивальна – сприяти розвитку
мислення, мовлення, пам'яті, навичок поведінки на дорозі; розвивати вміння і
навички свідомо дотримуватися правил дорожнього руху, щоб уникнути травм і нещасних
випадків; розвивати пізнавальні інтереси дітей ;
виховна - виховувати повагу до оточуючих, увагу, правила ввічливості; виховувати навички свідомої та дисциплінованої поведінки на
вулиці.
САМОАНАЛІЗ ВИХОВНОГО
ЗАХОДУ
“ Будь обережним на дорозі.”
Поставлена мета була досягнута у
повному обсязі: до аудиторії була чітко донесена ідея заходу, учасники отримали
цінні настанови і стимул до розвитку своєї особистості у вірному напрямі.
Діти були захоплені всім дійством і
при підготуванні виступу їх цікавила кожна деталь. Я вважаю, що саме тема
заходу спричинила такий жвавий інтерес та зацікавленість класу, це було
актуально для сьогоденішньої проблеми в країні, а також допомогло зрозуміти, за що
ж потрібно робити, щоб не втратити в халепу.
Захід посприяв роздумам дітей щодо
виявлення в більшій мірі відповідальності до цієї проблеми; діти дізнались
більше цікавої інформації про дорожні знаки.
Діти охоче брали активну участь у
заході, їх зачепило емоційно і психологічно. Після конкурсу вони були дуже
схвильовані та піднесені, говорили про те, що їх найбільше зацікавило.
Для мене цей захід був грандіозно
важливим. Я змогла настроїти клас на цікаву для них тематику, організувати з
ними роботу, врешті решт, зацікавити дітей. Я вважаю, що виховні заходи
вчителів мають бути не лише розважального, а й повчального характеру, бо дітям
це теж надзвичайно цікаво - я переконалась на власному досвіді.
Хід виховної години
І. Організаційний
момент.
Клас попередньо поділений на групи: 1-а
група - «Пішоходи»; 2-а група - «Велосипедисти»; 3-я група - «Мотоциклісти»;
4-а група - «Пасажири»; 5-а група - «Водії».
Кожна група готувала стисле повідомлення
про правила поведінки на дорозі, повідомляє про це іншим, дає відповіді на
запитання, які ставить їй інша група.
ІІ. Повідомлення теми та
мети виховної години.
1. Вступне слово
вчителя. Ми не можемо уявити свого життя без
транспорту, без доріг, світлофорів, пішохідних переходів. Відстані між
районами, установами, магазинами такі значні, що подолати їх можна тільки за
допомогою транспорту.
Отже, транспорт - наш вірний друг! Але,
забуваючи про власну безпеку, нехтуючи правилами дорожнього руху, люди можуть
стати жертвою своєї необдуманої поведінки. Адже транспорт може бути не тільки
корисним, а й небезпечним, якщо не знаєш правил дорожнього руху.
Виступ групи «Пішоходів»
1) Перехід дороги. Види
переходів
Пішоходи повинні переходити проїжджу
часину вулиці по пішохідних переходах. Переходи бувають наземні, підземні,
надземні. Наземні - це ділянка проїжджої частини. Надземні - це перехід над
проїжджою частиною. Підземні - перехід під проїжджою частиною. Якщо в зоні нема
переходу, дозволяється переходити дорогу під прямим кутом у місцях, де дорогу
добре видно в обидва боки. Якщо є світлофор, треба керуватися його сигналами.
Переходячи вулицю, треба подивитись ліворуч, а потім, дійшовши до середини, -
праворуч.
2) Особливості руху
пішоходів за складних дорожніх умов
Коли туман, опади, ожеледь, то
виникають складні дорожні умови. Так, на слизькій чи мокрій дорозі значно
погіршується гальмовий шлях ТЗ, це може призвести до наїзду на пішоходів. Окрім
того, пішоходів може засліпити світло фар автомобілів. Щоб уникнути
травмування, необхідно:
·
переходити тільки тоді,
коли впевнений, що транспорт знаходиться на достатній відстані;
·
не можна переходити
дорогу в місцях, де вона має круті повороти;
·
у темний час
потурбуватися, щоб виділити себе на проїжджій частині чи узбіччі (блискучі
предмети, предмети білого кольору).
При переході дороги в
умовах недостатньої видимості необхідно оцінити дорожню ситуацію ліворуч і
праворуч. І тільки переконавшись у безпеці, переходити дорогу.
3) Запитання для
«Пішоходів»
·
Хто такий пішохід?
·
Назвіть кращих «друзів»
пішоходів.
·
Де мешкає «зебра»?
·
Як може представник ДАІ
покарати пішохода за порушення правил?
·
Чому не можна переходити
вулицю на жовтий сигнал світлофора?
·
Що таке «острівець
безпеки»? Де він розташовується?
·
Чому не можна перебігати
дорогу перед транспортом, який рухається?
·
З якого боку тротуару
повинен ходити пішохід?
·
Чи можна читати книжку,
коли переходиш вулицю? А їсти?
· Хто повинен поступитись рухом
на пішохідному переході: пішохід чи автомобіль?
·
Як дізнатись, куди
повертатиме транспортний засіб?
·
З якого боку треба
обходити автобус?
·
Якщо поблизу немає
машин, чи можна переходити вулицю на червоне світло?
·
Що треба робити, коли
їде машина швидкої допомоги із сиреною, а світло для пішоходів зелене?
·
Чому перехрестя є
небезпечним місцем?
·
Як треба поводитись на
залізничному переїзді?
Виступ групи
«Велосипедистів»
1) Правила для
велосипедистів
Під час їзди на велосипеді не варто дуже
сильно триматися за кермо, дивитись треба не на колесо, а метрів на 5-6 уперед.
Рухатись по дорозі на велосипеді дозволяється особам, які досягли 14-річного
віку. Велосипеди мають бути обладнані звуковим сигналом і світловідбивачами.
Для руху затемна - включити ліхтар (фару). Водії велосипедів, рухаючись
групами, повинні їхати один за одним, щоб не заважати іншим учасникам руху.
2) Велосипедистам
забороняється:
·
керувати велосипедом з
несправним гальмом;
·
рухатись по дорогах для
автомобілів, якщо поруч є велосипедна доріжка;
· рухатись по тротуарах і
пішохідних дорогах (крім дітей до 7-и років під наглядом дорослих);
·
під час руху триматися
за інший транспортний засіб;
·
їздити, не тримаючись за
кермо, знімати ноги з педалей;
·
буксирувати велосипеди;
· перевозити пасажирів на велосипеді
(за винятком дітей до 7-и років на додатково
·
му сидінні).
3) Запитання для
«велосипедистів».
·
На якому велосипеді
небезпечно їздити?
·
Чи можна їздити дорогою
без світлових засобів?
·
Чому не можна їздити на
велосипеді тротуарами?
·
Чи можна їздити на велосипеді
в дощ?
·
Що робити, якщо на
дорозі є речі, які заважають руху?
·
На якій від стані один
від одного можуть їхати двоє велосипедистів?
·
З якого віку можна
їздити на велосипеді дорогами?
·
Чому не можна їздити без
звукового сигналу?
·
Яким світлом має бути оснащений
велосипед?
·
Чи можна обганяти на
велосипеді інші транспортні засоби?
Виступ групи
«Мотоциклістів»
1) Загальні правила
До управління мотоциклом допускаються
особи, досягли 16-річного віку й мають посвідчення на право управління
мотоциклом. Особі, яка навчається управлінню мотоциклом, повинно виповнитись не
менше 14-и років. Перевозити пасажирів на мотоциклі дозволяється тільки в
колясці й на задньому сидінні мотоцикла. Не дозволяється перевозити дітей, які
не досягли 12-ти років.
2) Правила для
«мотоциклістів»
Перед виїздом перевірити гальма, звукову
та світлову сигналізацію.
Дотримуватись правил
дорожнього руху. Не влаштовувати гонки на швидкість, бути уважними. Водії
мотоциклів, рухаючись групами, повинні їхати один за одним.
При русі затемна необхідно включати
фари, стежити, щоби світловідбиваючі деталі були чистими. Знижувати швидкість
на дорозі, укритій піском, льодом чи снігом, на спуску, як що незрозуміла
поведінка іншого водія. Не буксувати інших та не їздити самим на буксирі.
Назавжди забути слово
«проскочити»!
3) Запитання для
«мотоциклістів»
·
Яким повинен бути одяг
мотоцикліста?
·
З якою швидкістю він має
рухатись?
·
Чи можна обганяти
автомобіль?
·
Кого можна перевозити на
мотоциклі?
·
Які вантажі можна
перевозити на мотоциклі?
·
Як треба поводитися при
виїзді на дорогу?
·
Як повинні рухатися 2-3
мотоциклісти на дорозі?
Виступ групи «Пасажирів»
1) Правила безпеки на
зупинках громадського транспорту
Очікувати транспорт треба у призначеному
місці. Якщо ж його не має, слід очікувати на тротуарі чи на узбіччі. Не можна
стояти спиною до транспорту, що наближається. Небезпечно стояти в першому ряді:
коли до зупинки підходить транспорт, юрба може виштовхнути під колеса. Не можна
намагатись увійти у транспорт, що вже відходить.
Після виходу з транспорту не слід
поспішати відразу переходити на другий бік вулиці, краще зачекати, доки
транспорт від'їде.
2) По садка й висадка з
ТЗ Посадку й висадку пасажирам дозволяється здійснювати
після зупинки транспортного засобу. У задні двері автобуса пасажири заходять, а
у передні виходять. Якщо є треті, середні двері, у них можна входити та
виходити. Якщо у транспорт заходить інвалід, жінка з маленькою дитиною, літні
пасажири, слід пропусти ти їх уперед, допомогти увійти. Якщо вони виходять, допомогти
вийти. Входити у транспортний засіб можна тільки в тому випадку, якщо він
остаточно зупинився, і тільки з того боку тротуару чи узбіччя проїжджої
частини. Протягом темного часу доби слід уникати порожніх зупинок. Очікувати
транспорт краще в багатолюдних місцях, на добре освітленій зупинці.
3) Безпека салону
У салоні передбачено все необхідне. Є
аварійні та запасні виходи, вогнегасники, аптечка. Стоячи у транспорті,
необхідно надійно триматися за поручні чи спеціальні ручки. Це допоможе не
впасти під час гальмування. Стояти в салоні краще обличчям у бік руху.
У громадському транспорті можуть бути
злодії. Щоб не стати їх жертвою, треба тримати на очах свій портфель чи сумку,
треба бути уважним, особливо при виході.
При автобусній аварії для виходу слід
використовувати двері, аварійні виходи, вентиляційні люки. Якщо не відчиняються
двері, відкривати запасні виходи. З ущільнювача вікон треба витягнути гумовий
шнур, після цього просто надавити на скло. Якщо аварійні виходи не
відкриваються, треба, обернувши руку будь-якою тканиною, вибити найближче скло.
Це можна зробити обома ногами.
5) Запитання для
«пасажирів»
·
Який транспорт
називається громадським?
·
Як поводитись у
громадському транспорті?
·
Як треба поводитись на
залізничній станції?
· Що може статись, якщо
виглядати з вікон транспорту? Чи можна висовувати руку, голову, якісь речі?
Виступ групи «Водіїв»
1) Особливості посадки й
висадки з автомобіля
Посадку й висадку варто
робити не на проїжджій частині, а у спеціально відведених місцях чи біля
бордюру дороги.
2) Потенційна небезпека
пасажирських місць
Усередині салону
автомобіля для пасажира існують такі фактори, що травмують:
·
наявність зайвих
пасажирів;
·
багаж на задньому
сидінні;
·
імовірність пересування
пасажира в середині салону;
·
наявність виступів у
середині автомобіля;
·
незакріплені предмети.
3) Захисні системи,
їх призначення
Найнебезпечнішим є
переднє сидіння поруч із водієм, тому перевезення дітей до 12-ти років на цьому
сидінні суворо заборонено.
До захисних систем
салону автомобіля належать:
·
підголівники;
· ремені безпеки
(обов'язково ремені при русі автомобіля мають бути пристебнуті);
·
надувні подушки безпеки;
·
безпечні колисочки для
дітей до одного року;
·
безпечне крісло для
дітей дошкільного віку.
4) Запитання для
«водіїв»
·
Які є види
дорожньо-транспортних пригод?
·
Як діяти в разі
зіткнення?
·
Як поводитись, якщо
стався наїзд на пішохода?
·
Коли водій не має права
сидіти за кермом?
·
Як повинен вести себе з
пасажирами?
VІ. Підсумок
виховної години.
Слово вчителя. Жити у великому місті і не знати правил дорожнього руху неможливо.
Щоб зберегти життя, уникнути неприємних ситуацій на дорозі, слід знати ці
правила й завжди їх дотримуватись, а іноді навіть нагадувати про них вашим
рідним.

Комментариев нет:
Отправить комментарий